Home / Beyin Geliştirme Teknikleri / Hayal Kurma Rehberi

Hayal Kurma Rehberi

1.HAYAL KURMA REHBERİ

1.1.Hayal Nedir?

Zihinde tasarlanan canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey olarak tanımlanmaktadır. Başarı planımızın amaçları bakımından hayaller ile hedefler arasında kesin bir ayrım yapmamız çok önemlidir. Hayallerin temeli vardır. Belirsiz düşüncelerin ötesine geçmeli. Eğer hiçbir planınız yoksa hiçbir yere gitmeyi planlamıyorsunuz demektir.

1.2.Hayalin Kapsamı:

Hayal kurmak zihinsel sağlığımızın kritik bir parçasıdır. Çocuklar hayal kurar ve bu onların yaratıcılığını besler. Gerçeklikle hayal arasındaki sınırlar çocukluğumuzda fazla belirgin değildi. Potansiyel kazanımın önündeki sınırlar görünürde var olmadığı için hayal kurmak gelişmemizde yardımcı olmuştur. Daha çok hayal kurduğumuz için daha az şeyin eksikliğini hissederdik. Bu çocukluk vizyonunu yitirdiğimiz için daha az başarır hale geldik. Kişisel potansiyelimizi var saydığımızda  en az yirmi kat daha fazladır. İstediğimizi elde etme yeteneği de öyle.

Önemli zorluklarla baş edeceğimiz şey ne istediğimizi  bilmemizdir.

Hayal kurmaya devam etmek de yaşamsal  önem taşır. Hayal kurmaya yönelik üç kilit mesaj söz konusudur:

•             Büyük düşünün,ama gerçeği düşünün,

•             Gerçekliği algılama konusunda aşırı tutumlu olmayın,

•    İnat edin;daha ilk engelde(karşılaştığımız yada karşılaşacağımızı düşündüğümüz engelde) vazgeçmeyin.

1.3.Hayal Mühendisliği Nedir?

1.3.1.Anlamı:Evrenin mimarı yaratıcı hayal gücüyle yaşamımızı istediğimiz doğrultuda şekillendirme mühendisliğinin diplomasın da elimize vermiştir. Bunun içinde inansak da inanmasak da her birimiz birer hayal mühendisiyiz.

Sağlam verilerin yaratıcılıkla bütünleştirilmesi ve potansiyelden eyleme etkin dönüşümü tanımlar. Başka bir deyişle her türlü düşünceye olumlu perspektif kazandırmaya yönelik geleceğin belirsizliklerini ön görebilme temeline oturmuş her zaman ulaşılabilenden daha fazlasını kapsayan,özgün ve yalın fikir üretme tarzı şeklinde tanımlanabilir.

İşte bu çalışma hayal mühendisliğine ilişkin dizgisel bilgilerin farklı açıların aranması,sunulması ve değerlendirilmesini amaçlanmaktadır.

1.3.2.Kapsamı:Hayal mühendisliği,işletmelerin gelecek yıllara ilişkin faaliyet ve çalışmalarını yönlendirici ve gelecek müşteriler için hangi işletme yeteneklerinin gelişmesi gerektiğini keşfedici yada kısaca yeteneklerin yeniden oluşturulmasını içerir.Hayal mühendisliği amaçlara göre yönetimin ileri bir versiyonudur.

About Andre Dindisyan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top