Home / TEKNOLOJİ / Online İtibar Temizliği….

Online İtibar Temizliği….

online itibarınızı koruyan Rubbit Türkiye ,istemediğiniz içeriklerin temizliği için hizmet veriyor.

Hayatımızın büyük bir alanını kapsayan sanal ortam nam-ı diğer internet  sunmuş olduğu hizmetler,avantajlar ve güzellikler yanında bazen de olumsuz bazı yönleriyle hayatımızda yer alıyor.İnternette yapmış olduğumuz her hareketin,yazdığımız her yazının ,internete koymuş olduğumuz her fotoğrafın mutlaka bir izi sanal alemde kalıyor ve bazen de bizi ciddi şekilde rahatsız edebiliyor.Tabii kişilerin geçmişlerini öğrenmek isteyen şirket ve kuruluşlar için bu bir avantaj olsa da hiç istemediği halde fotoğrafları internette yayılan veya yıllar önce herhangi bir yerde olumsuz bir haberi çıkan birine sorduğunuzda bu izlerin kalması hiç de hoş değil.Peki internetteki bu itibar zedeleyici izlerden kurtulmak mümkün mü ?

2006 yılında Nikki Catsouras isimli Amerikalı bir genç kız ölümcül bir trafik kazası geçirir. Kazanın  ardından fotoğrafları internette yayılır. Kaza fotoğraflarının internette yayılmasını istemeyen ailesi ciddi bir araştırma yaparak   Reputation Defender şirketinin adını duyar ve şirketle görüşmek ister. Görüşme sonrası  Şirket ailenin isteği üzerine yüzlerce fotoğrafı internetten kaldırarak ismini duyurur.

Özellikle  şöhret sahipleri ya da mevkii sahibi kişiler için de hatta ve hatta sıradan vatandaş için bile  kendileri hakkında internette bulunan negatif içerikleri kaldırabilmek bir gereklilik halini aldı. Benzeri durumları şirketler de yaşıyor. Teknoloji devrinde kişiler ve şirketler hakkında ilk bilgi kaynağı internetteki arama motorları. Bu konuda ilk tercih edilenin Google olduğu göz önünde bulundurulduğunda arama motorunda haklarında negatif haberlerin yer olması, kişilerin ya da şirketlerin çok önemli işleri kaybetmesine bile sebep olabiliyor. Bu nedenle internette itibar yönetimi ve yönetimin nitelikli kişiler tarafından yapılması gerekliliği herkes için giderek önem kazanıyor. 

Türkiye’deki talep arttıkça bu durum bir iş alanına dönüşmeye başlıyor. Ve taleple doğru orantılı olarak hizmet verenlerin sayısı da artıyor. Elbette kazanç boyutu da bu işin profesyonel şirketler tarafından ele alınmasında önemli bir yer tutuyor.olay ve içeriklerin şekline  göre değişmekle birlikte ,online itibarınızı gheri kazanmanın bedeli hiç de ucuz değil , basit bazı vakalar için bile  10 bin dolar gibi rakamlar  telaffuz ediliyor. Sorun çözüldükten sonra aylık takip hizmeti ise 300 ila 500 dolar arasında bir maliyet. Ancak bu işin profesyonelleri etik dışı konularda kişi ya da şirketlerin 100 bin dolar bile teklif edebildiğini söylüyor, hizmeti vereni ikna etmek için.

Online itibar yönetimini profesyonel şekilde sürdüren şirketlerin başında gelen isimlerden biri ise Rubbit’tir.

Rubbit kimdir?

Rubbit LLC şirketi  Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir Hukuk Network’üdür. Amerika’da 40’ı aşkın eyalette özel anlaşmalı olduğu, İnternet Hukuku konusunda uzman hukuk ofisi ile bağlantılı çalışıyor. Kanada’daki teknik ofisi ise hukuk ofislerine destek sağlıyor ve işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

İnternet siteleri dünyanın dört bir yanından yayın yaparlar. İnternet hukuku benzerlikler gösterse de her ülkede farklı kanunlarla oluşmuştur. Türkiye’de alacağınız bir mahkeme kararı, Amerika’dan yayın yapan bir siteyi bağlamaz. Türk mahkemelerinin ancak com.tr uzantılı siteler üzerinde yaptırımı vardır. Bunu bilen kötü niyetli birçok insan karalama kampanyalarını bu tip bloglar veya sosyal siteler üzerinden yaparlar. Siz Türkiye’den yapan kişiyi bulsanız ve bu kişi cezalandırılsa bile bu yayınların duracağı manasına gelmez, çünkü bu sitelerin çoğu Türk mahkeme kararlarını tanımazlar.

Türkiye’den yapılması son derece zor, hatta imkansız yaptırımları bu siteler üzerinde uygulayarak bu tip vakalara hukuki müdahale eder ve çok kısa zamanda hakkınızdaki istenmeyen içerikleri kaldırtır.

Rubbit sadece Amerika değil İngiltere, Almanya, Rusya, Çin diğer hostinglere hizmet eden ülkelerinde de anlaşmalı olduğu hukuk firmaları üzerinden çalışmalarını sürdürür.

Rubbit bu konuda uzun yıllardır çalışma yapan hukuk girişimcileri tarafından kurulmuştur ve bugün Amerika Forbes ilk 500 şirketinden 25’i ile yıllık anlaşma ile çalışmakta ve portföyünde 10.000’i aşkın şirket ve şahıs bulunmaktadır.

RUBBIT TÜRKİYE

Kimse birine karşı aleni bir suç girişimde kolay kolay bulunamaz. Örneğin biri size düşmanlık besliyorsa her gün siz evden çıkarken kapınızın önünde bekleyip size hakaret edemez, kredi kartı bilgilerinizi herkese söyleyemez, istemediğiniz resimleri mahallede dağıtamaz, videonuzu sokak ortasında gösteremez, sahte kimlikle bankadan para çekemez veya mahallede siz olduğunu iddia ederek dolaşamaz. Buna emniyet güçleri de savcılık da muhakkak engel olur.

Peki internette bir kişinin aleyhine yazılar yayınlamak, şirketleri karalamak, asılsız haberler yaymak, kişisel bilgilerini dağıtmak bundan farklı mı?

Tabi ki farklı değil. Ama online mecrada hak aramak ne yazık ki karakola şikayet etmek kadar da kolay değil. İnternet her gün değişiyor ve Twitter, Facebook, Bloglar gibi çeşitli mecralar o kadar artıyor ki hepsine karşı korunmak son derece zor.

Peki nasıl korunacağız?

İnternet siteleri dünyanın dört bir yanından yayın yaparlar. İnternet hukuku benzerlikler gösterse de her ülkede farklı kanunlarla oluşmuştur. Türkiye’de alacağınız bir mahkeme kararı, Amerika’dan yayın yapan bir WordPress sitesini bağlamaz. Türk mahkemelerinin ancak com.tr uzantılı siteler üzerinde yaptırımı vardır. Bunu bilen kötü niyetli birçok insan karalama kampanyalarını bu tip bloglar veya sosyal siteler üzerinden yaparlar. Siz Türkiye’den yapan kişiyi bulsanız ve bu kişi cezalandırılsa bile bu yayınların duracağı manasına gelmez, çünkü bu sitelerin çoğu Türk  mahkeme kararlarını tanımazlar.

İşte RUBBİT TURKİYE’de tam bu noktada devreye giriyor ciddi araştırmalardan sonra bu hak ihlalini yapan kişileri tespit ediyor,haklarında araştırma yapıyor hukuki süreci başlatıyor ve sonuna kadar takip ederek,içeriklerin kaldırılma işlemlerinin yapılmasını sağlıyor.

Merak edenler için şirketin web adresi: http://www.rubbitturkiye.com

 

About Andre Dindisyan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top