Home / SOSYAL AĞLAR / Twitter Türkiye’nin isteklerine cevap vermedi – Hürriyet TEKNOLOJİ

Twitter Türkiye’nin isteklerine cevap vermedi – Hürriyet TEKNOLOJİ

‘GEZİ Parkı’ eylemlerinde önemli rol oynayan ‘Twitter’, sosyal medya için yapılması planlanan yeni düzenlemelerle birlikte tartışılmaya başlandı. Son dönemde bazı hükümet yetkililerinin müdahele olacağını, bazılarının ise olmayacağını açıklaması kafaları karıştırırken, biz de ‘Twitter’ın hangi koşullarda hükümetlere bilgi aktardığını, bunun hukuksal boyutunun ne olduğunu araştırdık.

ABD’YE VAR TÜRKİYE’YE YOK

Tüm dünyada sosyal medya üzerinden suçluları bulmak için Twitter’ın kapısının çalan hükümetler eli boş dönerken, Türkiye 2013 yılına kadar sosyal ağdan hiçbir bilgi alamadı. 2012 yılı Temmuz-Aralık arası dönemde tüm dünyada 30 hükümet tarafından ‘Twitter’a toplamda 1009 kullanıcı hakkında bilgi isteme talebi yapıldı. Twitter’ın bu talepleri karşılama oranı yüzde 59 olarak belirtilirken Türkiye’den en fazla 10 talep geldiği açıklandı. Ancak Twitter, Türkiye tarafından istenilen kullanıcıların bilgilerini paylaşmadı. Listede bulunan ülkeler arasında yer alan ABD ise söz konusu dönemde Twitter’dan 815 bilgi talep etti ve yüzde 69 bilgi elde etti.

LOKASYON TALEBİ YOK

Türkiye’deki emniyet ve savcılık gibi soruşturma makamlarının Twitter üzerinden suçluları bulabilmesi kullanıcı adı veya e-posta adresleri üzeriden IP adreslerinin belirlenmesiyle gerçekleşiyor. Mesaj içeriklerinin ve lokasyon bilgilerinin talep edildiği durumlarda haberleşmenin gizliliğini ihlal etme riski olduğunu söyleyen Bilişim Hukuku Uzmanı Gökhan Ahi, “Belirli suçlar için mahkeme kararının gerektiğini belirtiyor. Savcılık ve emniyetin doğrudan mesaj içeriği ve lokasyon bilgisi talep edebilme yetkisi yok” şeklinde konuşuyor.

BİLGİ ALMAK 1 YIL SÜRÜYOR

Ahi, “Twitter gibi yurtdışı merkezli şirketlerden resmi bilgi alınması uluslararası yazışmaların 10-12 ayı bulabiliyor. Bu şirketlere resmi yazışma yapılsa bile kullanıcıya ait veriler hiçbir şekilde verilmemektedir. Bu tür bir veri talep edebilmek için ABD mahkemelerinden karar alınması gerekiyor. ABD mahkemeleri ise kişisel mahremiyete ve ifade özgürlüğüne bizlerden farklı olarak geniş yaklaştığı için mahkemelerden de bu kararı almak neredeyse imkânsız” diye konuşuyor.

Link

About kaizen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top