Home / TEKNOLOJİ / USB Flash Belleğinizle Harikalar Yaratın

USB Flash Belleğinizle Harikalar Yaratın

Usb flash belleklerin,veri taşımak dışında işlevleri de var.

USB belleğiniz sadece veri taşımaya yaramıyor! İşte ona verebileceğiniz 5 ekstra görev…

USB belleklerimizi en çok dosyalarımızı bir bilgisayardan diğerine taşımak içinkullanıyoruz. Ancak onları bilgisayarımızı açacak bir anahtar gibi birçok farklı işlev için dekullanmamız mümkün. Veya isterseniz USB belleğiniz ile bir kablosuz ağa daha çabuk bağlanabilir ve hatta bir web sunucusu çalıştırabilirsiniz.
 
USB bellek ile bilgisayarınızı kilitleyin ve çözün
 
Bilgisayarınızı filmlerde olduğu gibi fiziksel bir cihazla açıp kapatmak istiyorsanız, ücretsizPredator uygulamasını kullanabilirsiniz. PC’nizin başından ayrılırken USB belleği ondan ayırın, böylece bilgisayarınız kilitlenecek. Geri döndüğünüzde ise onun kilidini açmak için USB belleğinizi takmanız yeterli.
 
Predatorü yükleyip yapılandırdıktan sonra USB belleğinizi bilgisayarınızdan söktüğünüzde pencereleriniz küçültülüyor ve ekranınız kararıyor. Tekrar taktığınızda ise ekranınız tekrar açılıyor.

Kablosuz ağlara hemen bağlanın
 
Windows, kablosuz ağın adını, parolasını ve diğer bilgileri bir USB belleğe yazabiliyor. Bu USB belleği daha sonra farklı bilgisayarlardakullanabiliyorsunuz; böylece parolayı tekrar yazmanıza gerek kalmıyor. Bu USB belleği Xbox 360’ınızı Wi-Fi ağına bağlanmak için dekullanabilirsiniz.
 
Wi-Fi ayarlarını bir USB bellekte saklamak için ekranınızın sağ alt tarafındaki kablosuz ağ simgesine tıklayın ve şu anki kablosuz ağınıza sağ tıklayın, ardından Özellikler’e tıklayın.
 
Bağlantılar sekmesine tıklayın ve “Bu ağ profilini bir USB flaş diskine kopyala” bağlantısına tıklayın.
 
İleri düğmesine tıkladıktan sonra Windows, ayarlarınızı USB belleğe kopyalayacaktır. Bu USB belleği farklı bir bilgisayara bağladığınızda içerisindeki setupSNK.exe dosyasına çift tıklayarak ağ profilini geçerli bilgisayara yükleyebileceksiniz.
 
ReadyBoost ile performansınızı artırın
 

Bilgisayarınızın fiziksel belleği az ise ve sabit diskiniz de yavaşsa, ReadyBoost ile RAM miktarınızı artırarak onu hızlandırabilirsiniz (aksi halde önemli bir hız artışı yaşamayabilirsiniz). ReadyBoost’u etkinleştirmek için Windows Gezgini’nde USB belleğinize sağ tıkayın ve Özellikler > ReadyBoost yolunu izleyin. Windows, sadece USB belleğinizin yeteri kadar hızlı olması durumunda ReadyBoost’u kullanmanıza izin verecektir. Ayrıca USB belleğinizde en az 256MB boş alana ihtiyacınız var.

Taşınabilir web sunucusu
 
Bir Web geliştiricisi iseniz Server2Go ile USB belleğinizi taşınabilir bir web sunucusu haline getirebilirsiniz. Server2Go, Windows, Apache, MySQL, PHP ve Perl desteği sunuyor. Flaş diskinizi herhangi bir Windows PC’sine bağlayarak web sunucunuzu hemen çalıştırabiliyorsunuz ve herhangi bir yükleme yapmanıza gerek olmuyor.
 
Microsoft’un USB Flash Drive Manager aracını yükleyin
 
Windows XP kullanıyorsanız, Microsoft’un bu aracı ile flaş disklerinizin imajlarını PC’nize yedekleyebilir ve geri yükleyebilir, PC’niz ile USB diskiniz arasında kolaylıkla dosya kopyalayabilir ve USB belleğinizi etiketleyebilirsiniz.
 
Aracın sadece Windows XP’de çalıştığını ve .NET Framework’ün bu sürümüneihtiyaç duyduğunu söyleyelim.

About Andre Dindisyan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top