Home / TEKNOLOJİ / Windows 8 Türk Şirketlerine de Kapılarını Açtı

Windows 8 Türk Şirketlerine de Kapılarını Açtı

Microsoft Windows 8 mağazasını ,Türk şirketlerine kaplılarını açtı

Microsoft Türkiye’nin desteğiyle Windows 8 mağaza ilk Türk uygulamalarını bekliyor.

Windows 8’in 26 Ekim 2012’de gerçekleştireceği dünya lansmanı öncesinde, aralarında Türkiye’nin de olduğu toplamda 120 ülkeden hem kurumsal hem de bireysel yazılım geliştiriciler kendi dillerinde uygulama geliştirip Windows 8 Mağaza’da kullanıcılarla buluşturma imkanına sahip olacak. Windows 8 Mağaza’da Türkçe’nin dahil olduğu 37 farklı dilde uygulama yayınlanacak ve ücretli uygulamalarda da TL olarak satınalma yapılabilecek.

26 Ekim’da dünya lansmanı yapılacak olan Windows 8, ilk Türk uygulamalarının Windows 8 Mağaza’da yer alması için Türkiye’deki yazılım ve uygulama geliştiricileri bekliyor. Türkiye’de de uygulama mağazası tamamen Türkçe ve TL satınalma seçeneği ile pek çok gelir modelini destekleyecek. Geliştiriciler uygulamalarını ücretli veya reklam gelir modeli ile destekli olarak ücretsiz yayınlayabilmenin yanı sıra uygulamayı indirenler için kısıtlı deneme sürümünü de dahil ederek ücretli olarak yayınlayabiliyorlar.

Microsoft Türkiye olarak Windows 8 Mağaza için uygulama gelişticilere uzun bir süredir destek verdiklerini paylaşan Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Selçuk Uzun,  “Kurumlar ve bireyler Windows Mağaza’ da yerlerini önceden alabilmek, uygulamaları ile Türkiye’ de ve dünyada ilk olabilmek için uygulama geliştirme eforlarına çok önceden başladılar. Microsoft Türkiye’ de gerçekleştirdiğimiz 12 etkinlikte 2000’in üzerinde kişi gerçekleştirdiğimiz online ve yerinde eğitimlerle ve uygulama geliştirme sürecinde verdiğimiz teknik destekle uygulamalarını şimdiden hazır hale getirdiler. Bugüne kadar finans, otomotiv, eğitim, eğlence, seyahat gibi birçok kategoride 50’den fazla uygulama Windows 8 Mağaza’da yerini almaya hazırlanıyor” dedi.

Uygulama ve yazılım geliştiriciler Microsoft Türkiye tarafından düzenlenen etkinliklere katılabiliyor.

windows 8 app store ,türk yazılım şirketlerine açıldı

Windows 8 uygulaması geliştirmenin avantajları

Milyonlara ulaşabilme: Windows 8 önümüzdeki sene Türkiye’ de 4 milyonun üzerinde, tüm dünyada ise yüzmilyonlarca Windows kullanıcısı ile uygulamanızı buluşturma şansını geliştiricilere sağlayacak.

İlk sırada yer alma: Windows 8 Mağaza’ da fikir ve uygulamalarıyla Türk geliştiricileri ilk ve en ön sırada yer alabilecek.

Microsoft’un desteklerinden faydalanılabilme: Windows 8 çıkmadan ücretsiz eğitim, ücretsiz Windows 8 Uygulama Mağazası üyeliği ve ücretsiz uygulama kalite testinden faydalanılabiliniyor.

Teknik destek verilmesi:  Microsoft Türkiye programınaa kaydolan ve geliştirmeye başlayanlara Microsoft’un duyuracağı tarih ve saatlerde geliştiriciler ister Microsoft ofisinde isterse  de ofis/evde sorularına ücretsiz danışmanlık sağlayarak, teşvik ediyor.

Uygulamaların tanıtımı: Geliştiriciler Windows 8 lansmanı öncesi uygulama geliştirip, mağazada yayınladığı taktirde Windows 8 lansmanı esnasında ‘Lansman Uygulamaları’ arasında yer alabilecek.

Windows 8 de uygulama geliştirmek için neler yapılmalı?

Kayıt:  Windows 8 Geliştirici Programına kayıt yapılması (win8.msevents.com adresine giderek şahıs/firma için bir geliştirici profili ve ardından da uygulama  için bir uygulama profili oluşturulmalı)

Online Eğitimlere Katılın: Türkçe eğitimlere acikakademi.com/windows8 adresinden erişilebiliyor.

Windows 8 Uygulama Geliştirmenin tam zamanı. Uygulama geliştiriciler için hazırladığımız aşağıdaki adımları takip edin.

 1. KAYDOLUN Windows 8 Geliştirici Programına kaydınızı yaptırın.
 2. EĞİTİM VE TEKNİK DANIŞMANLIK ALIN -Programa kaydolduğunuzda Microsoft Türkiye olarka geliştirdiğimiz Windows 8 Geliştirici Kamplarına ücretsiz olarak davet ediliyor olacaksınız.
 3. GELİŞTİRMEYE HAZIRLANIN – Windows 8 geliştirmek için bilgisayarınıza aşağıdaki ürünleri hemen kurun:
        *Bu adresten Windows 8 i indirin ve kurun :
        *Bu adresten geliştirici araçlarını indirin ve kurun : 
        *Bu adresten Metro Arayüz Tasarım Rehberineulaşın. :
        *200 den fazla Windows 8 Uygulama Örnekleri barındırran galerimizi ziyaret edin :
 4. UYGULAMANIZI TESTTEN GEÇİRİN ve ÜCRETSİZ WINDOWS 8 MAĞAZA ÜYELİĞİNİ ALIN-
       *Uygulamanızı geliştirmeye başladığınızda Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Selcuk UZUN’ la email ile temasa geçin, sizleri bilgilendirelim ve yönlendirelim.
         *Size verilecek randevuya uygulamanızla gelin ve uygulamanız testleri tamamladığında Windows 8 Mağaza girşi koduna ücretsiz sahip olun ve uygulamanızı yükleyin

About Andre Dindisyan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top